Típus: Cseh sör, világos
Saját tapasztalat: A népes Svijany sörcsalád nem okozott eddig csalódást a kóstolások során, és nem volt ez másképp a 15%-os szárazanyagtartalommal - és 6.5% alkoholtartalommal - rendelkező Svijanský Baron-nal sem. Kitöltéskor szép, fehér és dús hab keletkezett, ízét tekintve pedig egy igazán finom, cseh sörökre jellemző határozott keserű (komlós) íz dominált a kortyolások során, némi sörélesztővel vegyítve. És habár a legtöbb Svijany-hoz hasonlóan az összetevők között ennél is megjelent a cukor, nem tudok érte haragudni, olyan szépen megbújt az összképben. A Baron az eddig kóstolt legerősebb "családtag": a Svijany - Svijanský Kníže 13 - 5.6%-nél is több "erő" van benne.
Az aranyszínű sör pasztörizálatlansága külön tetszett, és határozottan jól esett az egész üveg tartalma. Bátran ajánlom mindenkinek!
A sört apukám szerezte a teszteléshez, ezúton is köszönet neki! :)
Svijany vonalon eddig a következő söröket kóstoltam meg:
Svijany - Svijanská Kněžna 13 - 5.2%
Svijany - Svijanský Kníže 13 - 5.6%
Svijany - Svijanský Máz 11 - 4.8%
Alkoholtartalom: 6.5%
Összetevők: víz, árpamaláta, cukor, komló, komlókivonat, izomerizált komlókivonat
Gyártja: Pivovar Sjvijany a.s. Svijany c.p. 25. DSC 463 46 Svijany, Csehország
Itt vettem: Ajándék volt
Értékelés:
Sör pontszám: 8/10
Ár/érték arány: -
Újra vennék? – Igen
Megérte? –
Akit érdekel, a "Ratebeer"-en 47 db értékelés olvasható erről a sörről:
VálaszTörléshttp://www.ratebeer.com/beer/svijany-baron-15o/39637/
Cseh Sörfesztivál
2013. június 17. - június 30.
Budapest, Városháza Park
Gyertek el!
Amelyik sörnek bármi köze van a négy nagy gyártóhoz (ABInBev, SABMiller, Heineken, Carlsberg), arra rá sem szabadna nézni. Megdöbbentő, hogy így négyen adják a világ sörfogyasztásának a felét, ahol még a legnevesebb márkák is igen silány minőséget képviselnek!
TörlésCseh kisüzemi sör ajánló:
VálaszTörlésBohemia Söröző (1084 Budapest, Déri Miksa u. 1.)
Novopacké Pivo Kryštof /11/
Primátor Premium /12/
Postřižinské Francinův Ležák /12/
Pardubický Taxis Speciál /14/
Bohemia Regent Prezident /14/
Pivo sörvendéglő (1077 Budapest, Wesselényi u. 47.)
Ježek Výčepní Světlé /11/
Černá Hora Páter /11/
Bernard Sváteční /12/
Chotěboř Prémium /12/
Vyškovské Generál /14/
Megismerni a "Pils" tipust!
Egy jó írás a cseh söriparról:
Törléshttp://sorpont.blog.hu/2013/03/10/a_cseh_soripar
A) Hogyan készülnek a kisüzemi cseh sörök?
VálaszTörléspl.: Novopacké, Primátor, Postřižinské, Pardubický, Bohemia Regent, Ježek, Černá Hora, Bernard, Chotěboř, Vyškovské
Az alsó erjesztésű, hagyományos cseh sörök eredeti, átfőzéses, utóérleléses készítési eljárása
I) Először az egy- vagy többféle malátából (csíráztatott árpából) elkészítik a sörlét.
II) Ezután következik az úgynevezett két- vagy háromcefrés főzés. Kétcefrés eljárásnál előbb a sörlé (más néven cefre) egy részét, majd e különválasztott rész visszatöltése után a teljes sörlét (háromcefrés eljárásban bonyolultabb töltögetéssel), például az alábbi hőmérsékleteken, megszabott időtartamokon keresztül főzik: 37°C, 52°C, 63°C, 72°C, 100°C. Az egyes hőfokokon más és más fontos anyagok jönnek létre a sörlében.
III) A komlót leggyakrabban a forrásban lévő sörlébe főzik bele, pl. 3×30 percen át. Az első komlózásnál keserű, a másodiknál keserű és aromakomlót, a harmadiknál aromakomlót alkalmazhatnak.
IV) A hagyományosan nyitott kádakban lezajló főerjesztés általában 7–10 napig tart, 7°C körüli hőmérsékleten. A sörlé alján elhelyezkedő hozzáadott sörélesztők az előzőleg (a főzés során, 63 és 72°C‑on) létrejött cukrokat alkoholra és szén-dioxidra bontják. Az erjedés közben más anyagok is keletkeznek, amelyek majd meghatározzák a kész sör ízét. Az erjedési folyamat végére a sörlé szárazanyag- (cukor) tartalmának egy bizonyos része, pl. 65%‑a alakul át alkohollá, elkészül az éretlen sör.
V) A főerjesztéstől élesen elkülönülő utóérlelés zárt tankokban, sok helyen a sörgyár pincéjében történik, 2–3°C hőmérsékleten, megnövekedő nyomáson. Eközben a keletkezett szén-dioxid szétoszlik a sörben, és a különféle ízek összesimulnak. Az utóérlelés 1–3 hónapig szokott tartani, a töményebb söröket érlelik hosszabb ideig.
B) Hogyan készülnek a nagyüzemi cseh sörök?
pl.: Staropramen, Pilsener Urquell, Kozel, Budweiser, Krusovice, Breznak, Gambrinus, Zlatopramen, Starobrno, Radegas
Gyorsabb, gazdaságosabb forrázásos, hígításos készítési eljárás
Hozzávalók: víz, árpamaláta, pótanyagok (malátázatlan árpa és búza, kukoricamaláta-szirup, kukoricagríz), komlótermékek
1) Még ha csak egyetlen fajta, például 11 Balling-fokos sör gyártása a cél, vagy akkor is, ha mondjuk 10‑est és 12‑est kívánnak gyártani, kapacitáskihasználási okból mindenképpen egy töményebb, pl. 16°B‑os sörléből indulnak ki.
2) A sörlét, egy főzőüstben, csak a malátacukor-képződéshez szükséges hőmérsékletre melegítik.
3) Elvégzik a komlózást.
4) A főerjesztés és az utóérlelés összevonásával, egy lépésben végzik el az erjesztést, álló, hengeres tankokban, 12–30 napon át.
5) Végül a sört szódavízzel fölhígítják a kívánt mértékben, a névleges 10‑es és 12‑es Balling-foknak megfelelően.
Az így gyártott sör igen világos színű, uniformizált ízű lesz a hagyományos módon készült cseh sörhöz képest.
Mi a kézműves sörök és a multi sörök között a különbség?
TörlésA sör a bajor tisztasági törvény (Reinheitsgebot) 1518. évi elfogadása óta négy alapanyagból — maláta, komló, élesztő, víz — álló alkoholos ital.
Miért fontos a CO2 palack a nagy sörgyáraknak? Mert a 10 nap alatt elkészült sörben nincs saját szénsav. A kézműves sörök 50-60 nap alatt készülnek el és saját szénsavjuk van.
Volt sör 1753-ban? Igen, volt. Volt CO2 palack 1753-ban? Nem volt. Mégis iható és szénsavas volt a sör? Igen, az volt.
A cseh kocsmákban nincs zene. Iható a sör koncert nélkül? Igen.
Mi a Balling-fok (más néven Plato-fok)? A sörlé erjesztés előtti szárazanyag-tartalmát jelölő mértékegység, amely nevét Carl Joseph Napoleon Ballingról kapta.
Miért nem ez, hanem az alkoholfok lett meghatározó a nagy sörgyárak számára? Régen az ún. sörpróba lényege az volt, hogy a sörmester (sládek) bőrnadrágban ráült egy fapadra, amelyre az általa főzött sört öntötték. Ha a söre nem tartalmazott elég szárazanyagot, a nadrág nem ragadt a fapadhoz, ha igen, akkor odaragadt. Ez volt a sörpróba, amelyik sörmester ezt nem állta ki, mehetett Isten hírével tovább, nem jól művelte szakmáját. A nagy sörgyárak sörei nem állnák ki a sörpróbát, ezért helyezik a hangsúlyt a minőséget meghatározó Balling-fok helyett az alkoholfokra.
Miért más a licenc sörök íze a különböző országokban? Mert a megfelelő vizet nem importálják, márpedig a sör minőségében a legmeghatározóbb a megfelelő víz szerepe.
A hozzászólásokban jó tucatnyi cseh főzde kapta a „kisüzemi” jelzőt, holott egyetlen sincs köztük, a felsoroltak mindegyike sörgyár! Csehországban az évi 10 ezer hl a felső határ ahhoz, hogy egy főzde „minipivovar” (= kisüzemi főzde) lehessen + egyéb feltételek. Egyébként pld. Svijany: 600 ezer hl/év, Primátor: 150 ezer, Ježek: 400 ezer, Černá Hora 250 ezer, Bernard 200 ezer stb,
VálaszTörlésCseh kisüzemi főzdei sörök nálunk egyedül a bp.-i Pivo sörvendéglőben (csehsorfesztival.com) kaphatók rendszeresen.